نقش صنعت شیشه در زیبایی خودرو

بطور معمول در صنعت خودروسازی امروز در ۳۰-۱۵% سطح خارجی خودرو از شیشه استفاده می شود که با در نظر گرفتن پیشرفتهای صنعت شیشه، این مقادیر در حال افزایش می باشد؛ بطور نمونه می توان به شیشه های پوشش دار (کوتینگ) و یا نمونه های LOW-E اشاره نمود.

قابلیت ویژه این نوع شیشه ها در فیلتراسون و کاهش اشعه های مضرخورشید(بدون تغییر محسوس در عبور نور مرئی) سبب افزایش راندمان خودرو و کاهش آلایندگی محیط زیست می گردد. بدین معنی که این شیشه ها در حدود۶-۴ درجه سانتیگراد دمای خودرو را کاهش می دهد که سبب کاهش استفاده از کولر، کوچکتر شدن سیستم تهویه، کاهش وزن خودرو، مصرف سوخت و گازهای آلاینده نظیر دی اکسید کربن می گردد. مزیت دیگر این شیشه ها جلوگیری از خستگی رانندگی و عدم آسیب به قرنیه و مردمک چشم در مسافتهای طولانی می باشد که انشاء ا… در فرصت مناسب به آن پرداخته می شود.

اما هدف از این مبحث معرفی و نقش صنعت شیشه در زیبایی خودرو می باشد که یکی از این موارد شیشه های پانارومیک (Panoramic glass) یا شیشه های با چشم انداز وسیع می باشد که نمونه های آن در عکس های ذیل مشاهده می باشد.

برای دوستان مرتبط با این صنعت، علاوه بر زیبایی های ظاهری، زیبایی تکنیک ساخت نیز جالب توجه خواهد بود. با توجه به اینکه در خودروهای امروزی، تولید شیشه های لمینیت با استفاده از لایه های ۱٫۸ و ۲٫۱ میلیمتری افزایش پیدا کرده، احتمال تولید این نوع شیشه دراین شرایط محتمل است. اما باید توجه داشت کوره های دو طرفه(حرارت از بالا و پایین) از الزامات اصلی فرآیند تولید می باشد که تا جایی که بنده مطلع هستم چنین کوره ای در داخل کشور موجود نمی باشد.

شایان ذکر است با توجه به ویژگی های خاص پلی کربنات و قابل رقابت بودن با شیشه، احتمال جایگزینی آن در صنعت خودرو و کاربرد در چنین مواردی در سال های آینده وجود دارد.

شیشه اتومبیل نعمتی

رفتن به نوارابزار